gamingowy komputer
pexels.com

Lubisz grać w gry komputerowe, ale Twój komputer ma zbyt słabe parametry? Chcesz zacząć „pykać” w Wiedźmina lub inne gry wymagające specjalnych kart graficznych, dźwiękowych i dodatkowego sprzętu? Dzięki temu poradnikowi łatwiej Ci będzie kupić odpowiedni komputer gamingowy. 

Co powinien zawierać komputer gamingowy

Dla kogo ten komputer będzie najlepszy? Na pierwszą myśl przychodzą nam osoby, które uwielbiają grać w gry. Jednak tych gier jest wiele i każda z nich ma inne wymagania. Z niektórymi z nich zwyczajne modele sobie nie poradzą. Są pewne rodzaje gier, które poza tym, że zajmują bardzo dużo miejsca wymagają specjalnych ustawień systemu. Niestety, nie w każdym komputerze (lub laptopie) istnieje możliwość ich zmiany lub wgrania.

Jakie „bajery” powinien posiadać komputer dla graczy? Najważniejszymi są pojemny twardy dysk oraz dobra karta graficzna. Dobrze jest, by miał też odpowiedni i mocny procesor, na przykład NVIDIA GFORCE oraz dużą pojemność pamięci RAM (niektóre gry są dość ciężkie i zajmują bardzo dużo miejsca, często się też aktualizują, a każda aktualizacja „cos” dodaje). Poza wyżej wymienionymi aspektami bardzo ważne jest odpowiednie chłodzenie i zasilenie. Nie chcemy, by podczas ważnej rozrywki komputer nam po prostu padł. Pewnie wiele osób przeżywało złość i rozczarowanie, gdy przechodziło questa i sprzęt się nagle wyłączył.

gamer
pexels.com

Kupić czy złożyć samemu – oto jest pytanie

No właśnie, lepiej kupić cały komputer czy złożyć go samodzielnie? Jeżeli nie czujesz się na siłach, „nie rozumiesz” komputerów, to lepiej będzie kupić. Pamiętaj, że komputery są zoptymalizowane pod konkretne gry. Nie musisz też znać jego parametrów, bo wszystko jest opisane w papierach. Nie ma potrzeby męczenia się z jego składaniem ani bieganiem po różnych sklepach po odpowiednie części. Zostanie Ci bardzo dużo czasu na Twoje własne sprawy, którym będziesz mógł się oddać.

Niestety, metoda ta ma również i wady. Jakie? Chociażby fakt, że sposoby jego modyfikacji są bardzo ograniczone, a często wręcz też niemożliwe. Nie każdy komputer będzie sobie dobrze radził z każdą grą (dlatego warto wcześniej sprawdzić parametry swoich ulubionych gier i dopasować odpowiedni model). Warto wspomnieć, że gotowe modele są dużo droższe(dobre kosztują w granicach 8-9 tysięcy złotych, słabsze da się kupić nawet za 2-3 tysiące złotych).

W przypadku, gdy chcesz samodzielnie złożyć komputer, musisz wiedzieć o kilku podstawowych rzeczach. Taka opcja jest dużo tańsza, bo wystarczy kupić odpowiednie części i je złączyć. Często w ostatecznym rozrachunku zapłacisz za nie dużo mniej. Samodzielne składanie komputera gamingowego wymaga jednak wiedzy na ich temat oraz na temat parametrów. Istnieje bardzo duże ryzyko, że dobierzesz zły sprzęt, który nie będzie ze sobą kompatybilny. Na szczęście nie jesteś w tym sam, bo sprzedawcy w sklepach komputerowych od razu wyjaśnią ci co i jak.

Najlepsze modele komputerów gamingowych

Gracze mogą wybierać spośród wielu modelów. Za jeden z najlepszych i najbardziej popularnych uznaje się komputer GAME X 700, który ma wydajny procesor, świetną kartę graficzną i dźwiękową. W zależności od potrzeb karta pamięci może mieć pojemność do 128 GB, a pojemność dysku sięga do 4terabajtów. Jeżeli szukasz czegoś tańszego i nadal mającego dobre parametry, skuś się na Vist Ryzen 7 2700, który kosztuje mniej niż 4 tysiące złotych. Ma on dość dużą pojemność i wyraźną kartę graficzną. Na nim będzie Ci się dobrze grało. Oprócz wymienionych warto zwrócić uwagę na GAME X G500, który nie należy do najdroższych, ale też i nie należy do najtańszych. Cena jest pośrednia, jednak spełnia wymagania wielu gier i ma dobrze dopasowane karty dźwiękowe i graficzne. Do tego jego pojemność da się zwiększyć.

Dodatki do komputerów gamerskich

dodatek do komputera
pexels.com

Każdy szanujący się gracz powinien posiadać odpowiednie dodatki. Nie mówimy tu tylko o myszce i klawiaturze, bo to oczywista oczywistość, ale o słuchawkach, mikrofonie i padach. Warto skompletować całość i cieszyć się ze swojego własnego komputera dla gracza.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here