dodatki i komputer
pixabay.com

Każdy sprzęt komputerowy potrzebuje odpowiednich akcesoriów, które ułatwią nam pracę. To samo tyczy się komputera gamingowego. Sprawdź, jakie dodatki warto i należy dokupić. Okazuje się, że myszka i klawiatura to…trochę za mało. Zwłaszcza, jeżeli jesteś rasowym graczem.

Najlepsze akcesoria do komputera dla graczy

Jak wiadomo myszka, dobry monitor i klawiatura są nieodłącznymi elementami każdego komputera. Bez tych przedmiotów nie da się ani grać, ani pisać ani nawet przeglądać stron internetowych. Granie bez myszki i klawiatury jest wręcz niemożliwe. To tylko podstawowe i najbardziej konieczne elementy wyposażenia, które są istotne dla dobrego działania komputera gamingowego. Warto bliżej przyjrzeć się najważniejszym akcesoriom.

Klawiatura jako podstawowy dodatek

Czym jest pecet bez klawiatury? Po prostu zwykłą skrzynką, z którą mało da się zrobić (chyba, że używa się klawiatury ekranowej, ale ona jest bardzo niewygodna). Klawiatura dla graczy wbrew pozorom nie wyróżnia się na tle innych. Ma podobny układ liter i znaków. Jednak jest coś, po czym od razu widać, że ta klawiatura przeznaczona jest do gier. Te aspekty to:

 • oznaczone klawisze WSAD,
 • podświetlanie LED,
 • cena (dobre klawiatury są o wiele droższe niż ich mechaniczne odpowiedniki),
 • tzw. keyboard ghosting (pozwala na równoczesne wciśnięcie kilku klawiszy na raz i wywołaniu ich działania),
 • dodatkowe klawisze, które mają różne funkcje,
 • możliwość robienia tzw. makr – jeden przycisk potrafi zmienić funkcje klawiszy dodatkowych.

Warto podkreślić, że gamingowa klawiatura działa ciszej niż klawiatura mechaniczna, co jest ogromną zaletą, zwłaszcza, jak chcesz grać w CS do 5 nad ranem, gdy reszta domowników śpi. Jeżeli jednak, nie daj Boże, wypadnie Ci jakiś klawisz, koniecznie kup keycaps.

keyboard
pexels.com

Bez myszki ani rusz

Każdy szanujący się gamer powinien zaopatrzyć się również w dobrej jakości myszkę. Z nią dużo łatwiej jest sterować postacią lub ekranem gry. Możesz wybrać bezprzewodową lub przewodową. Jakie są różnice między myszkami gamingowymi a tymi zwykłymi? Oto lista różnic:

 • myszki gamingowe bardzo rzadko pojawiają się w wersji bezprzewodowej (ze względu na ryzyko rozładowania się w trakcie rozgrywki),
 • dużo większa rozdzielczość, która wpływa na precyzję myszy, na przykład zwykła mysz ma 800 dpi, zaś gamingowej może sięgać nawet do 16000 dpi (dpi – dots per inch, czyli liczba punktów, jaki przypada na cal),
 • posiadają dużo więcej przycisków, na przykład dodatkowe na boku i na środku, które są bardzo przydatne w różnych grach,
 • są wygodniejsze,
 • mają większą i szybszą siłę reakcji,
 • są specjalnie wyprofilowane i dostosowane do kształtu dłoni.

Jak widać używanie myszek gamingowych jest bardzo wygodne i pozwala na wiele manipulacji podczas ich stosowania. Ceny takich modeli wahają się od 50 zł do ponad 1000 zł. Warto też zaopatrzyć się w ślizgacze dla myszy, dzięki której łatwiej będzie ją prowadzić.

Słuchawki do porozumiewania się z innymi

Gry FPS (First Person Shooter) takie, jak CS GO lub gry RPG, jak LOL (League of Legends) wymagają komunikacji z innymi graczami. Potrzebna jest ona chociażby do ustalenia pozycji czy wymyślenia sposobu ataku. To wymaga odpowiednich słuchawek. Można wybrać i te przeznaczone do słuchania muzyki, i te przeznaczone do gier. Jakie są różnice między jednymi a drugimi? Okazuje się, że jest ich kilka. Należą do nich:

 • lepsze brzmienie i słyszalność dźwięków przestrzennych,
 • obecność dobrego mikrofonu,
 • są wygodne (dostosowują się do kształtu głowy i nie uciskają po kilku godzinach gry),
 • cechuje je precyzja wykonania,
 • dużo wyższa cena, która zależy od marki i modelu słuchawek.

Dodatki do komputera – gamepady, kierownice, gogle VR i inne

pad
pexels.com

Są też akcesoria, które warto posiadać, chociaż nie jest to konieczne. Zwłaszcza, jeżeli jesteś początkującym graczem, nie grasz w gry samochodowe lub nie oddajesz się temu w 100%. Te dodatki to: gamepady, kierownice i google VR. Na pewno znajdzie się ich więcej, jednak bliżej przyjrzyjmy się tym wymienionym.

Pady są dobrą opcją dla osób, które nie lubią bawić się myszką i klawiaturą. Pozwalają na wygodne ułożenie się na łóżku i granie dosłownie na leżąco. Jednak gamepady nie nadają się do każdej gry. Jeżeli jesteś fanem CS lub MMORPG, to ten wybór nie jest dla Ciebie. Gamepady są bardzo przydatne w grach przygodowych takich, jak Wiedźmin 3 lub Asasin Creeds.

Kierownica to wspaniała opcja dla fanów gier samochodowych. Dużo lepiej jest zakrać w Need For Speed lub Farming Symulator z takim sprzętem. Sterowanie samochodem za pomocą klawiatury lub pada zdaje się być bardzo niewygodne. Warto też zaopatrzyć się przy okazji w skrzynię biegów oraz pedały z hamulcem, gazem i sprzęgłem. Tak, jak w zwykłym samochodzie.

Ciekawym rozwiązaniem są okulary i gogle VR. Pozwalają one na całkowite dostanie się do wirtualnej rzeczywistości. Nie jesteś już „tylko” graczem, jesteś już uczestnikiem rozgrywki, należysz do tego świata. Niektóre modele możemy połączyć nawet z naszymi telefonami. Cały sprzęt załóż na głowę, włącz odpowiednie przy przyciski i już możesz być częścią swojej ulubionej gry lub filmu. Możliwość gry w świecie wirtualnym dają Resident Evil 7 i Astrobot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here