pluszak
pexels.com

Nie macie pomysłu na prezent urodzinowy dla dziecka? Wasze dziecko jest zbyt małe na granie na sprzętach elektronicznych? Macie nadzieje, że dzięki dobremu podarkowi rozwiną się jego zdolności poznawcze i emocjonalne? Jaki prezent kupić latorośli, jeśli jeszcze nie skończyła 4 lat?

Najlepsze prezenty dla małego dziecka

Jeżeli Wasze dziecko dopiero co skończyło kilka lat, należy zwrócić szczególną uwagę na jego rozwój psychiczny, poznawczy i społeczny. Prezent, jaki chcecie mu dać powinien to wspomagać. Dlatego też wszelkie gry komputerowe nie są wskazane. Owszem, czasem można pozwolić dziecku na to. Warto jednak przestrzegać kilku punktów. Granie w komputer powinno mieć silne ograniczenia czasowe i odbywać się w obecności rodziców. To samo dotyczy oglądania bajek.

Prezent powinien nie tylko uczyć, ale też i bawić. Nie damy dziecku czegoś, co może go nie zainteresować. Ważne jest, by połączyć obie rzeczy. Wiadomo, ze poprzez zabawę i zainteresowanie dziecko zdobędzie większą wiedzę i w dużo szybszym tempie.

Koniecznie zwróć też uwagę na charakter swojej latorośli i na jej pobudliwość. Nie kupisz przecież puzzli albo lalki zabieganemu chłopcu lub samochodzika dziewczynce, która interesuje się Twoimi sprzętami kuchennymi.

Jak dobrać odpowiedni prezent dla małego dziecka

Dobry prezent powinien służyć dziecku przez dłuższy czas i wspomagać jego rozwój. Koniecznie należy dostosować go do wieku. Mniejsze dzieciaczki (na przykład okołoroczne) ucieszą się z zabawek na zasadzie „rozpoznaj kształt i włóż klocek” i takich muzycznych, które grają melodie. Jeszcze młodsze można oswajać z książeczkami, w których są pokazane na przykład zwierzątka. Fajnie, jeżeli dziecko ma możliwość poznania tego, jakie dźwięki wydaje kot lub pies.

Koniecznie przyjrzyj się niektórym rodzajom zabawek. Opiszemy je poniżej.

prezenty
pexels.com

Zabawki kreatywne dla dziecka, które lubi poznawać świat

To ten rodzaj zabawek, który pozwala na tworzenie. Zestawy z plasteliną i modeliną sprawiają, że dziecko może coś ulepić lub wykleić. W tej kategorii mieszczą się też puzzle i klocki. Maluchy i te starsze dzieci, które lubią poznawać coś nowego będą nimi zachwycone. Ciekawym pomysłem są także obrazki, które można kolorować… piankowymi markerami. Świetne są także kolorowanki wodne oraz książeczki z naklejkami.  Jedno jest pewne – zabawy przy tym jest co nie miara. Uważaj, bo Twoja latorośl wciągnie Cię do wspólnej „pracy”.  Jeżeli jesteś mamą małej dziewczynki, która kocha biżuterię, koniecznie razem pobawcie się w tworzenie bransoletek.

Zabawki mobline – najlepszy pomysł dla aktywnego malucha

Nie każde dziecko jest spokojne i usiedzi spokojnie w miejscu przez dłuższy czas. Wiele z nich po kilku minutach rzuci puzzle w kąt, a klocki po chwili zaczynają się kurzyć porozrzucane po całym dywanie w pokoju. Dla aktywnego malucha można wybrać lepszy prezent. Tutaj warto bliżej przyjrzeć się małym hulajnogom, rowerkom biegowym, motorkom i samochodzikom, które dziecko może samo prowadzić. To będzie dla niego niesamowita frajda, a dla Ciebie możliwość obserwowania go. Czasem będziesz musiała mu pomóc poprzez pchanie pojazdu lub wyjaśnienie „jak go używać”.

prezent-hulajnoga
pexels.com

Niesamowity świat gier planszowych

Każdy wie, że dobra gra planszowa rozwija wiele umiejętności. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jeżeli zagrasz w nią i Ty zobaczysz, że Twoje dziecko będzie bardzo szczęśliwe i radosne. Sama pokaż mu, jak się „chodzi pionkiem” lub rzuca kostką. Dobrze, jeżeli planszówka będzie zawierać duże elementy, których dziecko nie będzie w stanie zjeść i połknąć. Szczególną uwagę zwróć też na fabułę gry. Może przygoda samochodów lub trzech małych świnek? Kto wie, czy dzięki takim planszówkom dziecko nie będzie chciało zostać kierowcą wyścigówki lub rolnikiem?

Idealny prezent dla niemowlaka

Ponoć niemowlaki nie są wymagające. Prawda jest zgoła inna. W tym wieku też należy zwrócić uwagę na jego rozwój psychospołeczny. Dziecko wtedy poznaje świat, uczy się jego bodźców, więc warto się tutaj zatrzymać. Pominiemy takie oczywistości, jak misie pluszowe czy gryzaczki. Dużą popularnością zaczynają cieszyć się zabawki sensoryczne, które obudzą zmysły dziecka i pozwolą mu na lepsze poznanie otoczenia. Do tej kategorii należą na przykład karuzele. Fajnym pomysłem jest również mata edukacyjna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here