Nie wiesz co kupić dla siebie, rodziny i przyjaciół. Głowisz się nad tym bardzo długo i nie potrafisz nic wybrać? Mamy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Jest coś, co spaja przyjaźnie i relacje. Coś, co możecie porobić wspólnie na różnych spotkaniach przy winie lub piwie. Coś, co lubią i starsi, i młodsi. Gry planszowe to wspaniała opcja dla każdego. Szeroki ich wybór sprawia, że każdy może wybrać coś dla siebie.
Dlaczego lubimy gry planszowe
Gry planszowe zbliżają nas do siebie i uczą rywalizacji oraz współpracy. W zależności od gry rozwijamy inne zdolności, które są bardzo ważne dla naszego życia i rozwoju. Zapewniają one świetną rozrywkę i jeszcze bardziej zbliżają domowników i przyjaciół do siebie. Gry planszowe uczą logicznego myślenia, dokonywania wyborów i tworzenia strategii. Pozwalają też na rozwinięcie umiejętności literackich i planowania.
Planszówki są wspaniałą nauką rywalizacji już od najmłodszych lat. Dzięki nim i odpowiedniemu wytłumaczeniu ich zasad, konsekwencji wyborów i tego, że to tylko zabawa, dziecko zdobywa pewne umiejętności, które może później wykorzystać. Gry planszowe uczą przez zabawę. Dotyczy to i dzieci, i dorosłych.
Starsi też mogą wybierać spośród ogromu propozycji. Monopoly, Taboo, Pandemię i Scrabble zna każdy z nas. Każda z tych gier pozwala na rozwijanie nie tylko myślenia abstrakcyjnego, ale i współpracy oraz kreatywności. Które gry są najbardziej popularne? W co ludzie lubią grać? Co zainteresuje Twoich domowników? Jaki rodzaj umiejętności chcesz trenować? Czy wolisz gry „niszczące przyjaźnie” (tak, tak, mamy na myśli Monopoly), czy takie, które uczą współpracy (chociażby Pandemic)? Te pytania warto sobie zadać przed zakupem idealnej gry planszowej.
Kategoria 1: gry rywalizacyjne
W tej kategorii można wyróżnić bardzo dużo rodzajów gier. Do najbardziej znanych należą tak zwane eurogry, na przykład Monopoly lub Business (ewentualnie ich tańsze zamienniki, które cieszą tak samo i polegają zupełnie na tych samych zasadach). Gra polega na zdobywaniu surowców, kupowaniu budynków i stawianiu hoteli. Zabawa zaczyna się, gdy ktoś ustanie pionkiem na polu należącym do innego gracza. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej pieniędzy.
Inną grą, którą można określić jako rywalizacyjna jest… klasyczny chińczyk. To tutaj poruszamy się czterema pionkami, zbijamy przeciwników i uciekamy do „domków”. Wygrywa ten, kto jako pierwszy dotrze w odpowiednie miejsce na planszy. Chińczyk to świetna zabawa dla całej rodziny. Jest jedną z najpopularniejszych gier od wielu lat i nikomu się nie nudzi.
Słyszeliście o serialu Gra o Tron, gdzie różne rody walczyły o żelazny tron znajdujący się w Królewskiej Przystani? Ta planszówka pozwoli Wam wcielić się w przedstawicieli wybranych rodów (Targaryen, Stark, Lannister i inni) i walczyć o władzę nad całym kontynentem. Intrygi, zdrady i spiski są tu na porządku dziennym. Czy ta gra zniszczy przyjaźnie tak, jak zniszczyła w je serialu i powieści?
Kategoria 2: gry logiczne
W tej kategorii można umieścić takie klasyki, jak scrabble czy rummikub. Gry te rozwijają myślenie logiczne oraz w pewien sposób planowanie. Trzeba układać literki lub cyferki w odpowiedniej kolejności i odpowiedni sposób.
Ciekawym wyborem jest też Fits, który bliźniaczo przypomina znany ze starych gier komputerowych Tetris. Zabawa polega na układaniu klocków na planszy. Zsuwają się one po rampie, a z każdą rudną rywalizacja jest coraz trudniejsza.
O rozwój myślenia logicznego zadba także gra Pentago Mench. Jej zasady są bardzo proste, wykonanie niekoniecznie. Dlaczego? Po prostu musisz jako pierwszy umieścić 5 kul w jednym rzędzie. To, co wydaje się najłatwiejsze, w rzeczywistości takie nie jest zwłaszcza, gdy grasz z innymi osobami. Gra ta przypomina kółko i krzyżyk.
Kategoria 3: gry wymagające współpracy
Gry kooperacyjne rozwijają nasze umiejętności współpracy. Ta pozwoli nam na wcielenie się w rolę specjalistów od wirusologii. Celem rozgrywki jest pokonanie mutujących czterech wirusów. Każdy nieprawidłowy ruch sprawia, że coraz większe obszary stają się zainfekowane. Gracz nie może się też wahać, bo zbyt długie czekanie kończy się tak samo. Gracze muszą wymyślić szczepionkę na każdą chorobę. Czas ucieka, a wirusy nie będą na Was czekać. Oto gra Pandemic.
Dla fanów podróży w czasie i słynnego „Powrotu do Przyszłości” dobrym wyborem będzie kupno T.I.M.E stories. Twoja kompania zostaje przeniesiona do przeszłości lub przyszłości. Musicie współpracować, bo inaczej powstanie paradoks czasowy, który wpłynie na dalsze losy świata. Wasze decyzje wpływają na wszystko, a każda zła będzie miała tragiczne w skutkach konsekwencje.
Jeżeli nie lubicie mrocznego klimatu, to nic straconego. Jest mnóstwo gier kooperacyjnych. Jedną z nich może być Nakarm Pandę. Gracze dzielą się na kilka drużyn. Wygrywa ta, która pierwsza nakarmi pandy. Niby proste, prawda? To tylko pozory. Panda musi złapać swój pokarm. Jeden z graczy (panda) zakłada maskę z pyszczkiem, drugi zaś (treser) rzuca w niego piłeczkę. Zabawa jest przednia, a karty dołączone do gry bardzo dużo mieszają.