danie
pexels.com

Co można powiedzieć o kulinariach światowych? To, że w każdym rejonie i zakątku świata jest inna. Kuchnia azjatycka w niczym nie przypomina tej europejskiej, zaś kuchnia amerykańska „gryzłaby się” z japońską.

Każdy kraj to inna kuchnia

Jak wiemy kuchnie w różnych zakątkach świata różnią się między sobą. Praktycznie nigdzie nie znajdziemy takich samych potraw. Inne są w Japonii, inne na Ukrainie, jeszcze inne w Meksyku. Każdy kraj ma swoje popisowe dania, z którymi się je kojarzy. Warto szerzej się im przyjrzeć, gdyż dzięki temu będziesz mogła urozmaicić swoje śniadania, obiady i kolacje. To sprawi, że nauczysz się też czegoś nowego. Kto wie? Może pokochasz kuchnię z innych krajów? Pamiętaj, że „co kraj to obyczaj” i każdy z nich oferuje nam coś wspaniałego.

Kup dania z różnych zakątków świata

Czy chodzi nam o kupowanie gotowych dań? To zależy. Jeżeli je zamówisz z restauracji, to jak najbardziej. Lepiej jednak zaopatrzyć się w produkty, z których możesz stworzyć owe dania. Są one dostępne w niemalże każdym dyskoncie (np. Biedronka, Lidl, Tesco) lub tematycznych sklepach internetowych. Jakie dania są charakterystyczne dla różnych krajów? Co jedzą Azjaci? W czym kochają się Meksykanie? Co najczęściej zobaczymy na stole Greków? O tym dowiecie się z tego artykułu. Zapraszamy Was na kulinarną podróż dookoła świata.

Kuchnia bałkańska

Mieszkańcy Bałkanów kochają mięso. Ono stanowi centrum większości potraw. Najczęściej spotyka się dania z jagnięciny lub baraniny. Warto pamiętać, że kuchnia bałkańska jest „dzieckiem” kuchni włoskiej i tureckiej. Te wpływy widać w niej najbardziej. Trzeba też wiedzieć, że Bałkany to bardzo duży obszar i to samo danie w Serbii może być inaczej przygotowywane w Grecji, a jeszcze w inny sposób w Albanii. To sprawia, że możemy znaleźć wiele wariantów i wiele rodzajów potraw. Wszystko jest bardzo urozmaicone.

Dania z owej kuchni łączą w sobie farsze mięsne oraz występujące w tych krajach warzywa, na przykład bakłażany, papryka lub kabaczki. Mieszkańcy tych krajów kochają smaki ostre i wyraziste. Potrawę musisz po prostu poczuć. Tutaj szczególną uwagę należy zwrócić na pochodzące z Serbii mięsne danie o nazwie cevapcici (qofte, cevapi, mici). Ciekawy jest również naleśnik z nadzieniem, którego twórcy nazwali „burek”. Wśród najsłynniejszych potraw kuchni bałkańskiej możemy wyróżnić też plejskavicę, czyli kotlet z kilku rodzajów mięsa.

Kuchnia wchodnioazjatycka

kuchnia
pexels.com

To chyba jedna z najzdrowszych kuchni. Niektóre dania opierają się na drobiu lub rybach, inne na owocach morza. Znajdą się też tam potrawy, w których główną rolę grają tylko warzywa. Kuchnia azjatycka opiera się przede wszystkim na zdrowych produktach. Wietnamczycy, Koreańczycy i Japończycy ograniczają spożycie tłustego mięsa i nabiału, dzięki czemu cieszą się idealną sylwetką.

Azjaci kochają makaron ryżowy, który stanowi bazę do wielu dań. Jest on mniej kaloryczny niż jego europejski odpowiednik (makaron pszenny lub jajeczny). Nie zawiera również glutenu, co sprawia, że mogą go spożywać osoby chorujące na celiakię. W kuchni azjatyckiej bardzo popularne są produkty sojowe oraz orientalne przyprawy (na przykład imbir, wasabi, kurkuma, chilli, kardamon).

Z kuchnią azjatycką najbardziej kojarzy nam się ramen i sushi. Wspaniałym pomysłem na dodatek do mięs jest ostre kimchi, czyli marynowana kapusta pekińska z chilli i sosem sojowym. Znane są też sajgonki oraz miso-shiru. Wybór jest przeogromny. Nic, tylko wybierać.

Kuchnia indyjska

Zostajemy w Azji. Przenosimy się jednak na jej północ. Indie witają nas zapachem kurczaka tikka masala, czyli jednego ze swoich najpopularniejszych dań. Kuchnia indyjska kocha mięso i gęste sosy. To one są podstawą wielu dań na północy tego kraju. Tam też bardzo często spożywa się mięso curry. Południe zaś jest bardziej wegetariańskie. Mieszkańcy tego regionu regularnie smażą naleśniki z mąki ryżowej. Indie słyną także z tego, ze są krajem przypraw. To tam wiele z nich zostało odkrytych i użytych po raz pierwszy.

 

indie
pexels.com

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here