telewizor
pexels.com

Czym jest salon bez telewizora? Wiele osób uważa, że ów sprzęt elektroniczny to bardzo ważne wyposażenie każdego domu. Pozwala nie tylko na oglądanie wiadomości, ale i na relaks. Jaki więc telewizor wybrać?

Wybór telewizora

Wybór telewizora nie należy do rzeczy łatwych. Już samo to, że modeli jest bardzo dużo niesamowicie utrudnia sprawę. Ciężko zdecydować czy wolimy plazmę, czy 4k czy jakiś inny rodzaj. Kolejnym aspektem jest miejsce w domu oraz cena. Niektórzy nie mogą pozwolić sobie na najbardziej wypasiony sprzęt z różnych powodów.

Mówi się, że popularność telewizorów spada, jednak nadal dość często je kupujemy. Robimy to chociażby po to, by w lepszej jakości oglądać filmy lub programy. Warto też zwrócić uwagę na to, że nowsze modele oferują nam dużo więcej niż te starsze. Możemy bez problemu oglądać seriale na Netflixie lub HBO GO. Mnóstwo osób ma konta na tych platformach streamingowych, więc ich obecność w tego typu sprzętach elektronicznych jest ogromnym plusem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze telewizora

Przed zakupem telewizora trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Czego chcemy i czego potrzebujemy? Na co możemy sobie pozwolić? Przy wyborze odpowiedniego modelu należy popatrzeć też na parametry takie, jak:

  1. Rodzaje wyświetlaczy – w tym przypadku wyróżniamy: OLED, LCD I QLED. Pierwszy z nich oferuje głębie kolorów, dzięki czemu lepiej będzie się oglądało. Jest dużo droższy niż telewizor z LCD. Sprzęt z opcją QLED ma podobną specyfikację do LCD, ale zapewnia lepszą jakość kolorów i wyższą jasność.
  2. Rozdzielczość – tutaj na pierwszy plan wychodzą: HD Ready, UltraHD oraz Full HD. Ich występowanie zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest wielkość telewizora. Rozdzielczość HD Ready występuje w tych mniejszych modelach. UltraHD (4k) przypisany jest do dużych telewizorów. Im wyższa rozdzielczość, tym większe i lepsze detale.
  3. Rozmiar – najważniejszą kwestią w tym punkcie jest to, jak duży mamy salon. Nie możemy kupować zbyt dużego telewizora, który być może spełniłby nasze osobiste warunki, ale nie pasowałby zupełnie do wielkości mebli. Warto również pomyśleć o tym, z którego miejsca w pokoju będziemy oglądać programy telewizyjne.

Jak dobrać rozmiar telewizora

Czy przy wyborze telewizora przejawiasz pewien tok myślenia? Uważasz, że im większy, tym lepszy? Otóż, to jest duży błąd. Większy wcale nie znaczy lepszy. Dlaczego? Większy może po prostu nie zmieścić się w Twoim salonie i będziesz żałować zakupu.

telewizja
pixabay.com

Na wybór odpowiedniego odbiornika powinien wpływać też jeden bardzo ważny aspekt. Jest nim odległość, z jakiej będziemy go oglądać. Musimy ustalić ile metrów będzie dzieliło nasz fotel lub kanapę od szafy, na której postawimy telewizor. Jeżeli nasz salon jest mały, lepiej wybrać mniejszy sprzęt. Zbyt duży model może być bardzo problematyczny.

Istnieje niepisana zasada, że im mniejsza rozdzielczość, tym większa odległość musi dzielić oglądającego i telewizor. W przypadku FullHD na 1 cal przypada 4 cm odległości, zaś na Ultra HD – 2, 1 cm. Zobrazuje to przykład: Jeżeli dystans między kanapą a telewizorem wynosi 210 cm, to należy wybrać model 50-calowy (Full HD) lub 55-calowy (Ultra HD).

oglądanie telewizji
pexels.com

Telewizory 4K

Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się telewizory 4K. Posiadają one technologię Ultra HD. Posiadają one najlepszą rozdzielczość i pozwalają na oglądanie programów o najwyższej jakości. To urządzenie jest w stanie wyświetlić aż cztery tysiące pikseli, co jest wynikiem o niebo lepszym niż rezultaty jego poprzedników. Na całe szczęście owe piksele nie są widoczne, więc możemy cieszyć się z pięknego obrazu. Wrażenia są podobne do tych, jakie mamy w kinie. Telewizor4K kochają również gracze. Na nim widać wszystkie detale postaci i fabuły gry.

Czy jednak każdy powinien inwestować w telewizor Ultra HD? Odpowiedź brzmi nie. Dlaczego tak? Po raz kolejny należy wyciągnąć argument wielkości salonu i odległości. Nie opłaca się w niego inwestować, jeżeli wiesz, że jego matryca będzie mniejsza niż 55 cali. Nie potrzebujesz też odbiornika tego typu, jeśli nie chcesz oglądać filmów na platformach streamingowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here