pexels.com

Nie ma domu bez pralki. Jest ona niezbędnym sprzętem, który ułatwia nam życie i funkcjonowanie. Dzięki niej nie chodzimy brudni, zaś nasze ubrania są zawsze czyste i mają dobrą jakość. Na co należy zwrócić uwagę przy kupowaniu pralki?

Kupowanie nowej pralki

Kupowanie nowych rzeczy do domu to nie lada wyzwanie. Dotyczy to zarówno telewizora, łóżek, stołów, jak i pralki. W każdym przypadku trzeba zwrócić uwagę na wiele istotnych czynników, które mogą Ci pomóc w wyborze odpowiedniego sprzętu i jego modelu. Kupowanie „na ładne oczy” mija się całkowicie z celem i jest skrajnie nieodpowiedzialne. Wybór musi być dobrze przemyślany.

Pralka powinna służyć długo. Dobrze, jeżeli nie zacznie się psuć po pierwszym użyciu. Czasem lepiej jest zainwestować więcej i cieszyć się tym sprzętem dłużej, niż zapłacić mniej i biegać z nią w różne miejsca. Zanim kupisz pralkę przyjrzyj się kilku punktom, które mogą ułatwić Ci wybór. Wielkość i model powinnaś dostosować do pomieszczenia, w którym ów sprzęt ma się znajdować. Nie wszyscy mogą umieścić ją w kuchni. Część ów przyrząd stawia w garderobie lub kuchni.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki

Zanim wpadniesz w wir zakupowy i pojedziesz do sklepu ze sprzętem elektronicznym po pralkę, usiądź spokojnie. To Twój czas byś zastanowiła się nad tym, czego chcesz i czego potrzebujesz. Zestawiliśmy dla Ciebie kilka bardzo ważnych punktów, które na pewno Ci pomogą. Oto one:

 1. Wymiary urządzenia – te dostosować musisz do wielkości pomieszczenia. Niezbyt logicznie jest kupować dużą pralkę, gdy masz małe mieszkanie. W sklepach są najróżniejsze modele.
 2. Zdecyduj czy wolisz samą pralkę, czy pralko-suszarkę. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Pierwsza z nich ma więcej funkcji związanych z praniem, druga zaś pozwala a suszenie ubrań za pomocą specjalnej pompy, ma również oddzielne miejsce na pranie i suszenie.

  pralka
  pexels.com
 3. Pojemność pralki – tutaj warto zwrócić uwagę na jej wielkość. Wyróżniamy więc małe, średnie, duże i bardzo duże. Od tego zależy ile jednorazowo rzeczy możemy wyprać. Małe pralki pozwalają umieścić maksymalnie 5 kg, bardzo duże zaś nawet do 13 kg. Jeżeli jesteś singlem, wybierz pierwszy model.
 4. Prędkość wirowania – im więcej obrotów robi pralka, tym bardziej suche ubrania z niej wyciągniemy. Jeżeli masz zamiar często korzystać z tego urządzenia lub masz mało ubrań, wybierz taką, która ma dużą prędkość wirowania. Idealnie, jeśli posiada ona możliwość regulowania tego aspektu.
 5. Programy w pralce – niektóre tkaniny wymagają innego traktowania. Dobrze jest, jeśli pralka ma kilka różnych programów, które pozwolą nam na zrobienie dobrego prania. Wyróżniamy np. dziecięce, ręczne, alergiczne lub odplamianie.
 6. Sposób jej załadunku – pralkę możesz załadować na dwa sposoby: od przodu i od góry. Wszystko zależy od tego ile miejsca mamy w danym pomieszczeniu. Pralki ładowane od przodu zajmują go o wiele więcej Do tego dochodzą również takie czynniki, jak wygoda lub komfort. Pierwszy rodzaj pozwala nam na przykład na poukładanie różnych rzeczy na pralce, drugi oferuje oszczędność miejsca.
 7. Rodzaj silnika – wyróżniamy szczotkowy, indukcyjne i inwerterowe. Jeżeli nie lubisz hałasu, nie wybieraj pralki z silnikiem szczotkowym. Drugie są ciche, ale zapewniają tylko niskie obroty. Najlepsze więc będą te z silnikiem inwerterowym.

Popularne modele pralek

Warto się przyjrzeć modelom, które wybierali Polacy w roku 2020. Wszystkie można uznać za dobre i stosowanie ich jest na bardzo wysokim poziomie. Wymienimy więc kilka modelów. Mamy nadzieję, że to pomoże Ci przy wyborze idealnego sprzętu.

pexels.com

Najczęściej kupowane pralki to:

 • Whirlpool FFB,
 • LG Vivace V600 F4WN608S2,
 • Hotpoint NLCD 846 WD AD PL,
 • Amica DAW6103LSW,
 • Miele WWD120,
 • Samsung WW80R421HFX,
 • GORENJE WS168LNST,
 • BOSCH WAN2826FPL,
 • Beko EWUE7636XAW.

Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre modele mogą nie pasować do Twojego mieszkania lub stylu bycia. Warto przyjrzeć się innym sprzętom wyżej wymienionych firm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here