pexels.com

Potrzebujemy sprzętów do sprzątania domu. Nie mówimy tu o szczotce, ale o czymś większym. Przyjrzyjmy się bliżej odkurzaczom. Jaki model wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Wybór odkurzacza

Zależy nam na bardzo łatwym sprzątaniu domu, które nie wymaga od nas zbyt wielkiego wysiłku. Używanie szczotek jest bardzo problematyczny, gdyż trzeba poświęcić na to wiele czasu i sił. Chcemy czegoś, co ułatwi nam pracę i sprawi, że się nie zmęczymy. Idealnym pomysłem będzie kupno odkurzacza.

Zanim jednak pójdziesz do niego do sklepu, pomyśl o tym, jaki on powinien być. Zastanów się też nad tym, jakie masz potrzeby i który model mógłby wspomóc ich realizację. Odkurzacza, tak samo jak i innych sprzętów elektronicznych nie powinno się wybierać w ciemno. Każda decyzja powinna być dobrze przemyślana. Istnieją aspekty, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Nie omieszkamy się o nich wspomnieć. Warto również zwrócić uwagę na to, czego nie robić przy wyborze odkurzacza.

pexels.com

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza

Najważniejsze, by dobrze sprzątał i cicho chodził – to najczęściej podawane odpowiedzi na pytanie o to, jaki odkurzacz wybrać. Gdyby tylko chodziło o to, to sprawa byłaby niesamowicie prosta. Okazuje się, że dość ważne są też inne czynniki, na które warto zwrócić uwagę. Istotne jest również to, by odkurzacz był komfortowy i używanie go nie nadwyrężyło naszych sił. Zanim kupisz ten sprzęt, zastanów się nad kilkoma ważnymi czynnikami. Zwróć uwagę na:

  1. Pojemność – kompaktowa (wybierz ją, gdy masz małe mieszkanie) lub pełnowymiarowa(idealnie sprawdzi się w dużych pomieszczeniach).
  2. Worek – możesz wybrać odkurzać z workiem i bez niego. Pierwszy zapewnia większą higienę, drugi jest oszczędny.
  3. Rodzaj podłóg w domu – tutaj główną rolę gra ssawka. Inna służy do wykładzin i dywanów, inna do drewna i płytek. Na szczęście większość modeli ma wymienne ssawki. Jeżeli posiadasz zwierzę, musisz również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób pozbyć się jego sierści z dywanu.
  4. Wygoda – w tym przypadku wybierz czy wolisz odkurzacz przewodowy, czy bezprzewodowy. Odkurzacz z kablem jest bardziej efektywny, ale nie pozwalają na wyczyszczenie całego domu bez ciągłego biegania z przewodem w różne miejsca. Bezprzewodowe zaś umożliwiają swobodę ruchu. Niestety, niektóre modele bardzo szybko ulegają rozładowaniu.
  5. Odkurzacz czy robot -robot to ogromne ułatwienie. Wystarczy, że będziesz sterować specjalnym pilotem i „odwali” on całą robotę. Jednakże nie zawsze jest tak samo skuteczny jak odkurzacz, gdyż może pomijać miejsca.
pexels.com

Czego nie robić przy kupnie odkurzacza

Każdemu zdarza się popełnić kilka błędów. Dotyczy to zwłaszcza wyboru sprzętu elektronicznego do domu. Czasem ów pomyłka nie jest zbyt brzemienna w skutkach, czasem może spędzić sen z powiek. Jakich błędów powinniśmy się wystrzegać? Czego nie robić przy kupnie odkurzacza? Oto kilka z nich:

  1. Ignorujemy moc ssania – to bardzo ważna właściwość. Im lepsza moc ssania, tym więcej śmieci wciągniemy. Jeżeli jest zbyt niska, możemy mieć poważny problem w sprzątaniu.
  2. Nie zwracamy uwagę na gwarancję – psuje nam się odkurzacz, oddajemy go do naprawy i słyszymy „gwarancja tego nie obejmuje”. Przed kupnem tego sprzętu warto przeczytać dokument, by dowiedzieć się co podlega darmowej naprawie, a za co będziemy musieli płacić sami.
  3. Całkowite skupienie się tylko na mocy silnika odkurzacza – to niesamowicie ważny parametr, ale nie jedyny. Często się zdarza, że moc odkurzania nijak się ma do mocy ssania lub skuteczności odkurzania. Bywa, że sprzęt o silnej mocy silnika nie radzi sobie na niektórych powierzchniach.
  4. Mylenie oznaczeń filtrów – zdarza się tak, że nie wiemy, jakie oznaczenia mają filtry w naszym odkurzaczu. Mało tego, czasem mamy gdzieś to, że one istnieją. To jednak bardzo istotna rzecz zwłaszcza, jeśli mamy różnego rodzaju alergie. Lepiej wybrać takie, które mają wysoką skuteczność, np. HEPA H14 lub HEPA H13.
  5. Zwracanie zbyt małej uwagi na wielkość i rozmiar – duży model niezupełnie pasuje do małego mieszkania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here