kobieta zakupy
pexels.com

Coraz więcej osób robi zakupy przez internet. Każdy się zaczyna powoli się do nich przekonywać. Są jednak osoby, które jeszcze się tego boją i to właśnie dla nich przede wszystkim przeznaczony jest ten poradnik.

Wszystko, co chcesz wiedzieć o zakupach w internecie, ale boisz się zapytać

Sklepy online mają szeroki wybór produktów. Ich ogrom pozwala nam wybrać idealny towar za stosunkowo niską cenę. W tym przypadku warto przyjrzeć się ofertom kilku firm. Pomogą Ci w tym porównywarki cen. Ważną zaletą zakupów przez internet jest to, że ceny te są dużo niższe niż w sklepach stacjonarnych. Za 200 zł zrobisz większe zakupy przez internet niż w zwyczajnym sklepie.

Jak robić bezpieczne zakupy przez internet

To bardzo ważne zagadnienie. Często boimy się, że sprzedawca weźmie pieniądze i nas oszuka. Tak bywa w przypadku niektórych portali, gdzie sprzedawcami są osoby indywidualne. Koniecznie trzeba poczytać opinie innych użytkowników na temat tych sprzedawców. Jeżeli są one pozytywne, to (oczywiści z ograniczonym skutkiem) można im zaufać. Szukaj też certyfikatów. Lepiej jednak poszukać sklepów firmowych lub dyskontów, które mają własną politykę zakupową i stałe dostawy.

Korzystaj z opcji „try before buy”. Niektóre sklepy, na przykład drogerie wysyłają za darmo próbki swoich kosmetyków po to, byś mogła sprawdzić czy ci się podoba. Dzięki temu też przetestujesz produkt w kontekście alergii i będziesz wiedziała czy zdecydować się na zakup.

zakupy internetowe
pexels.com

Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu przeczytaj politykę prywatności sklepu i o tym, jakie on umowy zawiera. Z nich dowiesz się czy przysługuje Ci możliwość zwrotu towaru. W dokumentach omówione są też warunki wysyłki i możliwość ewentualnego składania zażaleń. Zwróć też uwagę na adres internetowy. Jeżeli nie zawiera skrótu https i nie widać kłódki, to znaczy, że witryna ta jest niebezpieczna.

Uważaj na opisy produktów. Jeżeli są niezrozumiałe i pokazują nieprawdziwe dane, to coś jest już nie tak. To samo dotyczy zdjęć niskiej jakości. Opis w żaden sposób niepasujący do wyglądu produktu również pokazuje, że sprzedawca nie jest wiarygodny. Jeżeli chcesz kupować u osoby prywatnej wybierz np. Allegro lub inny zweryfikowany portal aukcyjny.

Płatności internetowe jako zwieńczenie zakupów

Wbrew pozorom zagadnienie to nie jest trudne. Płacić możesz za pomocą karty, przelewem, blikiem i przy odbiorze. Koniecznie przed dokonaniem zakupu sprawdź czy dany sklep obsługują zaufane banki i inni operatorzy płatności. To bardzo istotny znak tego, że sprzedawca jest wiarygodny. Firmy te dokonują wieloetapowej weryfikacji.

Przyjrzyjmy się bliżej płatnościom internetowym. Jednymi z najczęściej wybieranych są szybkie płatności, na przykład Payu lub Przelewy 24. Należy do nich chociażby słynny BLIK. Ta metoda pozwala na bardzo szybkie zaksięgowanie płatności, co sprawia, że towar jest wysłany szybciej. W odpowiednim polu wystarczy wpisać sześciocyfrową liczbę i zaakceptować. Podczas płatności BLIK nie musisz podawać wszystkich danych osobowych w przelewie. Jest też bezpieczniejszy.

kartai laptop
pexels.com

Przelew bankowy jest obecnie najbardziej tradycyjną formą płacenia za zakupy w internecie. Długość księgowania zależy od tego czy nasze konto należy do tego samego banku co konto sprzedawcy. Oczywiście, można wykonać przelew natychmiastowy, ale to generuje dodatkowe koszty. Realizacja płatności trwać może kilka dni, tyle samo czasu będziesz czekać na kuriera.

Ciekawą opcją jest Paypal. Klient może połączyć swoje konto Paypal z kartą kredytową lub kontem bankowym. Pieniadze na koncie sprzedawcy pojawiają się niemalże od razu. Zanim jednak dokonasz płatności, musisz wiedzieć, że przesyłanie środków z banku na konto Paypal może zająć kilka dni (czasem nawet do 5 dni).

Płacić możesz też za pomocą karty kredytowej. Konieczne jest wpisanie numeru karty (16 cyfr),  datę ważności karty, trzycyfrowy kod CVV2 z rewersu karty, a czasem imię i nazwisko właściciela karty. Dzięki tak zwanemu chargeback, możliwe jest też odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego sprzedawcy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here