karma dla kota
pixabay.com

Zdrowie zwierzaków jest dla nas bardzo ważne. O pupila należy zadbać. Trzeba zwrócić uwagę na jego potrzeby żywieniowe. Chcemy, by się dobrze czuł i cieszył się jak najlepszym stanem przez długi czas. Dlatego więc warto zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie. Jaką karmę dla kota należy kupić? 

Odpowiednie żywienie kota

Ludzie często chcą się zdrowo odżywiać. Czytamy więc etykiety i sprawdzamy, czy składniki odżywcze mają odpowiednie proporcje. Zwracamy uwagę na kaloryczność produktu i na to, czy skład jest dobrze zbilansowany. Skoro dbamy o siebie, dlaczego nie powinniśmy zadbać o swojego pupila? Sami chcemy jeść pokarmy o jak najwyższej jakości (zazwyczaj, bo czasem to bardzo różnie bywa), a zwierzętom dajemy „byle co”. Prawidłowe żywienie nie jest rzeczą łatwą. Dotyczy to nie tylko początkujących właścicieli, ale i takich, którzy są już oswojeni ze zwierzętami.

Pamiętaj też, że lepszym wyborem będzie mokra karma. Sucha zawiera więcej szkodliwych substancji i może doprowadzić do stałego odwodnienia naszego pupila. Ma również dużo gorszy skład (więcej konserwantów, śladowe ilości mięsa i wiele innych).

Jak wybrać dobrą karmę

Co trzeba zrobić, by wybrać odpowiednią karmę? Wystarczy przejrzeć skład. Przeczytasz tam informacje na temat tego, jakie produkty zostały użyte do produkcji karmy. Zobaczysz jakie są proporcje mięsa do reszty składników. Przy wyborze karmy trzeba zwracać uwagę na kilka rzeczy:

  • obecność zbóż – nie jest wskazana, wręcz przeciwnie,
  • obecność węglowodanów i produktów pochodzenia zwierzęcego – jak wyżej,
  • ilości mięsa w karmie,
  • ilość konserwantów, przeciwutleniaczy, barwników – są bardzo szkodliwe dla kota, mogą nawet wywołać silną alergię,
  • obecność laktozy – koty jej nie tolerują.

Koty są mięsożercami i to warto zapamiętać. Nie powinny jeść produktów wegańskich, gdyż im po prostu zaszkodzą.

Karma sucha vs karma mokra

Wiele razy badano skład karmy mokrej i suchej. Przeprowadzono mnóstwo badań na ten temat. Okazuje się, że karma mokra (jeżeli ma odpowiedni skład) jest dużo zdrowsza. Wynika to ze składu produktów i procesów, jakie muszą one przejść, by zyskały ostateczny wygląd i formę. Karma sucha zawiera bardzo mocno przetworzone produkty. Musi przejść szereg „zabiegów” chemicznych, na przykład potraktowanie bardzo wysoką temperaturą. Przez te procesy dochodzi do utraty wielu składników odżywczych. Zamiast tego „dokłada” się węglowodany, których organizm tego zwierzęcia nie toleruje. Chyba nie chcecie, by kot był gruby i miał cukrzycę, prawda?

kotek
pexels.com

Do tego dochodzi ryzyko odwodnienia się. Dlaczego? Już wyjaśniamy. Koty pobierają wodę z karmy, podczas gdy mokra zawiera jej nawet 70%, w suchej jest jej 10 razy mniej. By uzupełnić braki powinny wypijać mniej więcej 250 ml płynu, a wiemy, że nie zawsze tak się dzieje.

Jak powinna wyglądać dobra karma dla kota

Dobra karma dla kota nie powinna wywoływać efektów nie pożądanych. Nie może wpływać na rozwój chorób układu pokarmowego. Prawidłowo dobrana karma nie przyczynia się do otyłości i cukrzycy. Co karma powinna zawierać, by ją uznano za zdrową i odpowiednią dla żywienia? Najważniejszą sprawą jest ilość i jakoś mięsa (lub podrobów zwierzęcych). Powinno być go jak najwięcej. W tym miejscu warto powtórzyć po raz kolejny: koty są mięsożercami i tego składnika w diecie musi mieć pod dostatkiem (85%). Dobrze jest, jeżeli karma zawiera kwasy omega 3. One również mają wpływ na prawidłowy wzrost i rozwój kota. Ważnym elementem jest także tauryna. Samo mięso zawiera jej niewiele, dlatego warto zwrócić na nią uwagę przy wyborze odpowiedniego żywienia. Tauryna to istotny aminokwas. Nie wolno zapomnieć o minerałach i witaminach. My ich potrzebujemy, dlaczego więc zwierzęta nie powinny?

Jeżeli zależy nam na długim i dobrym zdrowiu kota, warto wydać więcej na dobrej jakości karmę i go obserwować. Zwróćcie też uwagę, że na temat żywienia tych zwierząt większe pojęcie mają dietetycy niż sąsiadka spod „siódemki”, która od lat kupuje słabej jakości karmy.

jedzący zwierzak
pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here