pokoik
pexels.com

Dobrze, jeżeli dziecko ma swój własny kąt, w którym może się bawić, mieszkać i rozwijać. Nie wiesz, w jaki sposób go urządzić? My Ci w tym od razu pomożemy!

Jak urządzić pokój dla dziecka

Od dawna głowisz się z tym, w jaki sposób urządzić pokój dla dziecka. Na pintereście jest tak wiele różnych propozycji, że nie wiesz co wybrać i na co się zdecydować. Wiesz też, ze rzucanie różnymi kolorami i zabawki w każdym kącie to synonim kiczu. Na co więc zwrócić uwagę przy aranżowaniu pokoju dla dziecka? Oto kilka propozycji:

  • kolor – ważne, by działał na wyobraźnię dziecka oraz miał dobry wpływ na jego rozwój i naukę. Nie powinien sprawiać, że nasza pociecha będzie czuła się przytłoczona. Kolor nie powinien utrudniać skupiania się. Wybierz raczej jasne i pastelowe odcienie.
  • światło – to istotne, by zadbać o odpowiednie oświetlenie. Ma ono wpływ na codzienne funkcjonowanie dziecka.
  • poziom przytulności – to wyznacznik tego, jak dziecko będzie się czuło w tym pomieszczeniu. Nie może być ono suche i surowe. Powinno mieć odpowiedni wystrój, który pasuje do charakteru i wieku dziecka. Mały człowiek powinien czuć się w nim bezpiecznie.
  • minimalizm – postępuj zgodnie z zasadą „co za dużo, to niezdrowo”. W pokoju dziecka nie powinno być ani za dużo kolorów, ani za dużo szafek ani też zbyt wiele zabawek. To nie jest w dobrym tonie.

Pokój dla dziewczynki i pokój dla chłopczyka

Wiele osób podkreśla, że bardzo ważne jest to, by poprzez pokój podkreślić płeć dziecka. Nam wydaje się, że nie jest to konieczne. Idealny pokój może być całkowicie uniwersalny, dzięki temu będzie on odpowiedni zarówno dla chłopca, jak i dla dziewczynki. Odcienie niebieskiego lub zielonego przypadną do gustu niemalże każdemu. Zawsze możesz dołączyć coś bardziej dziewczęcego lub chłopięcego (po rozmowie z dzieckiem). Dużo zależy od tego, jakie upodobania będą miały Twoje pociechy. W przypadku niemowlaków najlepiej wybrać uniwersalne kolory, które uspokoją maluszka i sprawia, że będzie się czuł bezpiecznie.

Jak urządzić pokój dla niemowlaka

Niestety, niemowlęta nie powiedzą Ci o tym, co lubią i jaki kolor jest ich ulubionym. Tutaj musisz działać sama. Postaraj się o to, by w tym pokoju przeważały jasne kolory. Najlepiej będzie, jeżeli meble będą miały barwę białą lub bardzo do niej podobną. Ciemne brązy lub czerń nie bardzo nadaje się do niemowlęcego pokoju.

pokoik
pexels.com

Centrum tego pomieszczenia powinno stanowić łóżeczko. Jest tego mnóstwo! Przysuń je do ściany, na której przykleisz tematyczne naklejki, na przykład związane z astronomią lub z motywem kwiatowym. Maluszek będzie mógł na nie patrzeć podczas przekręcania się.

Niedaleko łóżeczka postaw fotel, w którym będziesz mogła siadać, by karmić swoją pociechę. Nie zapomnij o szafce na wszystkie przybory do pielęgnacji. Dobrą opcją będzie także puchaty dywanik, na którym malec mógłby się bawić. Najważniejsze, by był miły w dotyku, pasował do wnętrza i nie wywoływał reakcji alergicznych.

Postaraj się o to, by pokój dla małego dziecka był nie tylko funkcjonalny, ale i zachęcał do zabawy.

Jak urządzić pokój dla dwulatka i trzylatka

Starsze dzieci mają dużo większe wymagania. Chcą, by było tak, jak one chcą. Cóż, możesz z nimi iść na kompromis. Pokaż im różne kolory (rozsądnie!) i pozwól im wybrać. Możesz im też pomóc. Powiedz, co myślisz o każdym z nich. Wytłumacz też dlaczego czerwone ściany nie będą odpowiednie.

Jeżeli jednak samodzielnie chcesz urządzić pokój dla swojej latorośli, skuś się na jakiś konkretny styl. Na rynku jest ich mnóstwo! Najbardziej popularny to skandynawski, w którym prym wiodą jasne kolory. Łączą one biel i pastele. Dobrym pomysłem będzie wybranie maksymalnie trzech kolorów. Powinny do siebie pasować.

pomieszczenie
pexels.com

Pamiętaj, by meble (szafki, łóżka i cała reszta) wpisywały się w kompozycję. Zadbaj również o fajne obrazy i wzory na ścianach. Nie zapomnij o elementach, które wpłyną pozytywnie na rozwój poznawczy dziecka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here