krem do twarzy
pexels.com

Sucha cera jest bardzo problematyczna. Ciężko dobrać do niej kosmetyki, bo większa ich część działa podrażniająco. Sucha skóra jest bardzo delikatna i wymaga specjalnego traktowania.

O skórze suchej słów kilka

Wyróżniamy kilka typów skóry: suchą, tłustą, mieszaną, normalną i alergiczną.By wiedzieć z jakim typem skóry ma się do czynienia, trzeba go poznać. Co możemy powiedzieć o cerze suchej? Jest matowa, szorstka w dotyku i bardzo napięta. Często też powoduje pieczenie, zaczerwienienie i swędzenie. Nie wygląda zbyt estetycznie, co spędza sen z powiek i sprawia, że jej posiadaczka boi się „wyjść do ludzi” bez pełnego makijażu. Twarz jest zawsze zaczerwieniona, wszystko za sprawą przebijających się naczynek krwionośnych. Skóra ta nie wytwarza wystarczającej ilości sebum, co jest niesamowicie problematyczne nie tylko w pielęgnacji, ale i w życiu codziennym. „Dzięki” temu warstwa ochronna skóry ulega stopniowemu zniszczeniu, zaś wody w warstwie rogowej zaczyna ubywać.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Zaczynając na predyspozycjach genetycznych, a na nieodpowiedniej pielęgnacji kończąc. Co sprawia, że nasza cera jest sucha? Oto kilka powodów:

  • suche powietrze,
  • wysokie i niskie temperatury,
  • promieniowanie UV,
  • nieodpowiednia dieta,
  • niedobory pokarmowe,
  • zły sposób pielęgnacji – na przykład stosowanie kosmetyków, które mają w składzie mydło i alkohol,
  • medykamenty, na przykład obniżające ciśnienie krwi,
  • odwodnienie, które może być skutkiem zbyt małej podaży płynów, biegunki, wymiotów i zbyt długiego przebywania na słońcu.

Sucha skóra może mieć też przyczynę w chorobach takich, jak: cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, niedoczynność tarczycy lub łuszczyca. To bardzo ważne w diagnostyce i znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy przyczynia się do doboru odpowiedniego sposobu leczenia.

Najlepsze kosmetyki dla skóry suchej

Jak zadbać o cerę suchą? Co zrobić, by jej stan się nie pogarszał? Wiadomo, odpowiednia dieta i nawadnianie się są nieodzownym elementem pielęgnacji. Dobranie odpowiednich kosmetyków i odpowiednie ich używanie jest również kluczem do sukcesu. Najważniejsza jest jednak cierpliwość. Duże efekty nie przychodzą od razu.

kosmetyki
pexels.com

Płyny do mycia twarzy

Skuteczna pielęgnacja skóry twarzy opiera się głównie na jej nawilżaniu. Każdy kosmetyk powinien mieć właściwości nawilżające i regenerujące. Zacznijmy od płynów do mycia twarzy. W pewnej książce (Sekrety Urody Koreanek) autorka napisała, że dobrze jest używać dwóch rodzajów: na bazie olejków i na bazie wody. Działanie ich wspiera siebie nawzajem i przyczynia się do odpowiedniego nawilżenia skóry twarzy. Warto przyjrzeć się bliżej preparatom z firmy Emotopic i Bielenda (na przykład płyn z dodatkiem oleju konopnego). Ciekawym produktami są też te, które wyszły spod rąk twórców Tołpy i Origins.

Toniki i kremy

Tonik pozwala na unormowanie ph skóry. Te, które przeznaczone są dla skóry suchej mają właściwości nawilżające. Toniki pomagają też skutecznie oczyścić cerę z zanieczyszczeń. Powinien składać się ze składników, które nie wysuszają cery, dlatego też preparaty z alkoholem odpadają w przebiegach. Jakie kosmetyki polecamy? Dobrym wyborem będzie Sylveco, tonik hibiskusowy do twarzynawilżający tonik-mgiełka do twarzy firmy Vianek.

cera
pexels.com

Nakładanie kremów powinno dzielić się na dwie fazy: nawilżanie i natłuszczanie. Kosmetyki nawilżające powinny zawierać w składzie mocznik i aminokwasy. Dzięki nim skóra zatrzyma wodę i nie będzie się od razu wysuszać. Warto zwrócić uwagę na kremy nawilżające na dzień i na noc. Każdy z nich ma inne właściwości. Polecane produkty: Fitomed, Mój krem nr 6, Herbal Care, krem aloesowy,  Bielenda, Ogórek&Limonka.

Cera sucha wymaga także użycia kremów natłuszczających. Takie z ceramidami będą najlepszym wyjściem. Dzięki nim możliwe jest stopniowe odbudowanie warstwy lipidowej. Jakie kremy z tej serii będą najlepsze? Oto kilka propozycji: PHARMACERIS EMOTOPIC, Krem natłuszczający do twarzy i ciała; Emolium, Intensive, Krem specjalny; Ziaja med Azs Krem natłuszczający.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here