Zniszczone włosy zawsze spędzają sen z naszych powiek. Długo szukamy odpowiednich szamponów, odżywek i masek, ale niestety nie potrafimy niczego konkretnego wymyśleć. Jak poradzić sobie ze zniszczonymi włosami? Które kosmetyki najbardziej nadają się do ich naprawy?
Dlaczego włosy się niszczą
Na pogarszanie się stanu naszych włosów ma wpływ wiele czynników. Warto wziąć pod uwagę, że zniszczone włosy to nie tylko te spalone, ale i suche lub wypadające. W tym przypadku rozróżnienie może być bardzo szerokie. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest masa. Od zbyt częstego rozjaśniania i malowania, przez codzienne modelowanie z użyciem suszarki i prostownicy, po nieprawidłowe dobieranie kosmetyków.
Przyczyny zniszczonych włosów
W tej grupie znajdziemy takie punkty, jak:
- rozjaśnianie – najgorzej, jeżeli się za to bierze ktoś niekompetentny. Rozjaśnianie włosów to najkrótsza i najprostsza droga do ich zniszczenia. Jedyną rzeczą, jaką będziesz mogła zrobić po źle wykonanym zabiegu, będzie ich ścięcie i cierpliwe czekanie na ich odrost,
- farbowanie – oprócz zalet, jak piękny kolor włosów, ma również i wady. Doprowadza do ich nadmiernego przesuszania się oraz wypadania. Dobrą alternatywą będą farby apteczne oraz henna (warto najpierw sprawdzić, czy Cię nie uczula),
- codzienne stosowanie lokówki, suszarki i prostownicy – gorące strumienie powietrza niezbyt dobrze wpływają na stan włosów. Najlepiej ograniczyć te procesy do minimum, bo żaden kosmetyk sobie z nimi nie poradzi,
- używanie nieprawidłowych produktów – najgorsze są te z alkoholem i substancjami chemicznymi,
- trwała ondulacja -jeżeli jest źle wykonana, można ją ocenić jako zbrodnię fryzjerską. Jeżeli nie chcesz ryzykować miotły na włosach, lepiej zrezygnuj z tego zabiegu.
Ponadto na niszczenie włosów wpływają inne czynniki. Niektórych z nich byśmy się nawet nie spodziewali. Okazuje się też, że do pogarszania się jakości włosów przyczyniają się również „małe” rzeczy takie, jak:
- czesanie mokrych pasemek,
- niezwiązywanie włosów,
- tarcie ręcznikiem,
- noszenie nieodpowiednich gumek,
- spanie z rozpuszczonymi włosami,
- warunki atmosferyczne,
- brak lub zbyt małe nawilżanie,
- niewłaściwa dieta i pielęgnacja.
Najlepsze kosmetyki do włosów zniszczonych
Zanim przystąpisz do działania, idź do fryzjera, by Ci podciął włosy. Jeżeli zależy Ci na długości, poproś stylistę, by obciął Ci tylko najbardziej zniszczoną część. Co dwa miesiące podcinaj końcówki, to dobrze wpłynie na stan włosów.
Do mycia wybieraj tylko delikatne szampony. Najlepiej, jeżeli będą miały w składzie zioła i inne substancje, które ich nie zniszczą. Pomijaj więc produkty z alkoholem oraz silnymi chemicznymi składami. Postaraj się stosować szampony bez SLS. Szampon bez wątpienia powinien mieć właściwości nawilżające. Dobrymi przykładami będą:
- Fanola Botolife,
- Revlon ProYou Repair,
- Wella SP Repair Shampoo.
Skup się na odżywianiu i nawilżaniu włosów. Co najmniej raz w tygodniu stosuj maski głęboko nawilżające oraz olejuj (najbardziej nada się olej kokosowy i lniany lub arganowy). Po każdym myciu stosuj odżywki. Postaraj się, by kosmetyki miały w sobie takie składniki, jak jedwab, keratyna lub soja, które odpowiednio wpływają na stan naszych włosów. Uważaj jednak, gdyż zbyt częste ich stosowanie doprowadzić może do nadmiernego przesuszania się.
Dobre odżywki do włosów:
- L’oreal Absolute Repair Gold,
- Garnier Ultra Doux,
- Joanna, Argan Oil,
- Garnier, Biotanic Therapy.
Maski głęboko nawilżające:
- L’Biotica z Biowax, maska intensywnie regenerująca,
- Ziaja, maska intensywna odbudowa,
- L’oreal Absolute Repair Gold,
- Garnier Fructis Hair Food.
Jak pielęgnować zniszczone włosy
Używaj odpowiednich kosmetyków. To jeden z pierwszych i najważniejszych punktów. Ogranicz lub całkowicie wyeliminuj zabiegi, które zniszczyły Ci włosy. Niestety, ale musisz zapomnieć o codziennym myciu włosów, prostowaniu ich lub suszeniu. Zadbaj też o to, by co najmniej raz w miesiącu podcinać końcówki włosów (najlepiej u zaufanego fryzjera). Postaraj się też wyeliminować takie działania, jak mocne tarcie włosów po myciu oraz rozczesywanie ich od razu po tym. Przyjrzyj się również swojej diecie. Powinny się w niej znaleźć produkty bogate w białka, tłuszcze oraz witaminy. Dobrze, by nie była ona całkowicie jednorodna.