książki
pexels.com

Wśród Twoich przyjaciół lub domowników są fani filmów kryminalnych? Czy kochają też książki? Może uwielbiają się zaczytywać w przygody detektywów, agentów FBI lub psychologów? Na pewno przyda Ci się kilka książkowych propozycji.

Najlepsze książki dla fanów kryminalistyki

Dobra książka musi posiadać „to coś”. Nie może być nudna, banalna ani niezrozumiała (no dobrze, „Mechaniczna pomarańcza” to dość duży wyjątek, ale jej nie będzie w tym zestawieniu). Świetna kryminalna pozycja powinna mieć jeszcze więcej. I nie chodzi tu „tylko” o fabułę, która wręcz musi pożerać odbiorcę, o język, ale też i „wzmiankę” o tym, że podobne rzeczy dzieją lub działy się naprawdę. Uwierzcie nam, dzięki temu książki te lepiej się czyta. Podobnie jest z filmami na faktach.

Przejdźmy już do rzeczy, bo pewnie wielu z Was czeka na zestawienie najlepszych książek kryminalnych. Nie będzie tutaj tak znanym pozycji, jak „Hannibal” Harrisa, bo to taka „oczywista oczywistość”, którą musicie znać (lub dopiero poznajecie).

Profil Mordercy – Paul Britton

„Profil mordercy to mroczna wyprawa w głąb zbrodniczych umysłów” tak głosi napis z tyłu książki o tym samym tytule. Pozycja ta została napisana przez Paula Brittona, który jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych profilerów na całym świecie. Tworzy on portrety psychologiczne przestępców różnej maści (od złodziei, przez gwałcicieli, po morderców) od ponad 30 lat. W książce tej opisuje kilka najciekawszych spraw z własnej perspektywy. Mówi o tym, jak  „szuka sprawcy”, co często brzmi bardzo przerażająco. Paul Britton próbuje też wyjaśnić czytelnikowi dlaczego ludzie są zdolni do wielkich okrucieństw.

 Trupia farma. Sekrety legendarnego laboratorium sądowego, gdzie zmarli opowiadają swoje historie – W. Bass, J. Jefferson

księga
pexels.com

To pozycja idealna dla osób, których nie przeraża widok rozkładających się ciał. Bo „Trupia Farma” przecież o tym jest. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że… taka farma istnieje naprawdę, a jej współtwórcą jest jeden z autorów książki. Już samo to sprawia, że owa powieść (chociaż to zła nazwa) jest bardzo ciekawa. Bass opowiada o tym, jak to się stało, że stworzył Trupią Farmę.

Mindhunter – J. Douglas

Douglas to kolejny bardzo wybitny profiler, który zasłużył się dla amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Potrafi on dosłownie wejść w umysł mordercy i myśleć dokładnie tak, jak on. Brzmi trochę jak psychopatia, ale dzięki tym zdolnościom Douglas był w stanie łapać nawet najgorszych przestępców. Próbował on przewidzieć każdy ruch mordercy, dzięki czemu był zawsze o krok dalej. To on jest pierwowzorem Holdena Forda z serialu o tym samym tutule. To na podstawie jego historii został stworzony pewien agent z pierwszej części Hannibala.

Umarli mają głos. Prawdziwe historie – M. Krajewski, J. Kawecki

Kawecki opisuje kilkanaście spraw, w których brał udział jako biegły medycyny sądowej. W przeważającej ilości dotyczyły one morderstw. Książka ta od początku do końca wciąga czytelnika. Każda sprawa jest na tyle ekscytująca, że nie da się od niej oderwać. Umarli mają głos opisuje przebieg różnych rozpraw z perspektywy medyka sądowego. Dzięki temu owa pozycja jest niesamowicie ciekawa. Do tego styl pisania polskiego mistrza powieści kryminalnych.

Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka – C. Łazarewicz

books
pexels.com

To kolejna nasza rodzima pozycja. Nie każdy zna historię o Grzegorzu Przemyku i co w noc po zdanej maturze się z nim stało. Minęło wiele lat od zamordowania tego młodego człowieka, a w sprawie jest wiele niewiadomych. Łazarewicz opisuje wydarzenia (1983 rok), które do tej pory budzą ogromne konsekwencje. Dziewiętnastoletni maturzysta został skatowany na przesłuchaniu, a ówczesna władza nie chciała wziąć odpowiedzialności za to. Zamiast tego stosowali manipulację i obwiniali innych. Autor książki jest szanowanym reporterem, dzięki czemu precyzyjnie wszystko opisał i wyjaśnił. Tej pozycji nie może zabraknąć w Waszej biblioteczce.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here