Tłusta cera jest tak samo problematyczna jak cera sucha i o nią należy też dobrze zadbać. Przyjrzyjmy się kosmetykom i sposobom pielęgnacji skóry, która często przyczynia się do powstawania różnego rodzaju wyprysków.
Kilka słów o tłustej skórze
W poprzednim artykule mówiliśmy o tym, jakie kosmetyki są najlepsze dla skóry suchej. W tym zajmiemy się cerą tłustą. Można powiedzieć, że obie pozornie są odwrotnościami. Kiedyś uważano, że posiadaczkami skóry tłustej są tylko nastolatki, teraz wiemy, że to nieprawda i taki typ może „dotknąć” każdą z nas. Skóra ta produkuje zbyt duże ilości sebum i nie potrafi tego zatrzymać. Skutkami takiego stanu rzeczy są: błyszcząca się powłoka, regularnie pojawiające się wypryski, pryszcze i wągry. Od razu widać na niej nadmiernie rozszerzone pory. Wbrew pozorom ten rodzaj skóry również jest narażony na odwodnienie. Tak się dzieje, gdy używamy kosmetyków na bazie alkoholu i parabenów i zaniedbujemy nawilżanie.
Jakie są przyczyny przetłuszczającej się skóry? Oto one:
- używanie wysuszających preparatów, które pobudzają gruczoły łojowe, co sprawia, że jest coraz gorzej,
- czynniki genetyczne,
- zaburzenia hormonalne.
- nieodpowiednia pielęgnacja,
- dieta bogata w tłuszcze, produkty smażone i słodycze,
- dieta uboga w warzywa i owoce
Najlepsze kosmetyki dla skóry tłustej
Dbanie o cerę tłustą powinno dzielić się na kilka etapów: oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie i złuszczanie. Tak jak w przypadku cery suchej używanie peelingów może być bardzo problematyczne, tak w przypadku skóry tłustej jest ono konieczne (maksymalnie dwa razy w tygodniu, gdyż nadmierne peelingowanie wpływa niekorzystnie na powłokę skórną). W tym artykule chcemy pokazać Ci, jakie kosmetyki powinnaś wziąć pod uwagę. Powiemy też o tym, co powinny zawierać w sobie i jak należy je stosować.
Płyn do mycia twarzy
Płyn do mycia twarzy to jeden z najważniejszych składników. Należy go używać codziennie. Najlepiej, jeżeli robimy to rano i wieczorem. Wtedy łatwiej będzie nam pozbywać się sebum i zanieczyszczeń nagromadzonych przez cały dzień lub całą noc. Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się płyny do mycia twarzy z dodatkiem olejku CBD. Okazuje się, że przyczyniają się one nie tylko do zmniejszenia produkcji sebum, ale i do walki z niedoskonałościami skórnymi. Dlatego też warto spróbować tego typu produktów.
Pamiętaj, by sprawdzać składy produktów. Nie jest dobrze, gdy płyn zawiera alkohol lub inne substancje wysuszające. Kosmetyki takie powinny być wzbogacone na przykład wyciągiem z alg lub formułę hydra IQ.
Polecane produkty:
- Avene, Cleanance żel oczyszczający,Bioderma,
- Sebium Gel Moussant, antybakteryjny żel do mycia twarzy,
- La Roche Posay Effaclar, oczyszczający żel do mycia twarzy, skóra tłusta,
- SVR Sebiaclear, Gel Moussant, żel do mycia.
Kremy i toniki
Od razu po oczyszczeniu twarzy należy przejść do jej tonizacji. Dobry tonik pozwala na osiągnięcie naturalnego pH skóry. Dodatkowo również ma on funkcję złuszczającą, co idealnie przyczynia się do poprawienia stanu cery. Umożliwia także odblokowanie porów i walkę z wypryskami. Cera staje się bardziej promienista. Widać to po regularnym stosowaniu.
Dobre toniki to:
- Nivea Urban Skin Detoks, płyn micelarny,
- Mixa, Oczyszczający tonik bez alkoholu przeciw niedoskonałościom,
- Barwa Siarkowa, Antybakteryjny tonik do skóry tłustej i trądzikowej,
- Bielenda, Skin Clinic Professional, Aktywny tonik korygujący anti-age.
Kremy również są ważne w pielęgnacji twarzy. Ten typ również ich wymaga. Nie mogą one jednak mieć funkcji natłuszczających. Krem powinien dać stałe nawilżenie, dlatego najlepszą opcją będzie taki dla cery tłustej lub mieszanej, który działa również matująco. Dobry krem posiada także funkcje odżywcze, kojące i złuszczające.
Propozycje:
- Nivea 24H NAWILŻENIA, matujący krem do cery mieszanej i tłustej,
- Ziaja, Nawilżający krem do każdego rodzaju skóry, biała herbata,
- Miya, myWONDERBALM I’m Coco Nuts,
- Natura Siberica, organiczny krem na noc, cera tłusta i mieszana.
Dobry peeling – to jest to
Skóra tłusta wymaga również złuszczania. Wyżej wymienione kosmetyki nie mają tych zdolności. Dlatego też warto zaopatrzyć się w dobry peeling. Używa się go maksymalnie dwa razy w tygodniu, gdyż zbyt częste stosowanie podrażnia skórę. W tym miejscu wyróżniamy peelingi chemiczne i peelingi enzymatyczne. To, który będzie bardziej bezpieczny dla skóry zależy od jej reakcji na składniki. Co warto wiedzieć: peelingi enzymatyczne są bardziej delikatne i nie działają na każdy typ cery. W tym przypadku lepiej postawić na peelingi ziarniste.
Polecamy:
- Nivea Purify Rice Scrub, peeling ryżowy,
- Tołpa Dermo Face Sebio – złuszczająca pasta-maska,
- Ziaja, Pro, Peeling z mikrogranulkami bardzo mocny.