kobieta czyta książkę
pexel.com

Nie możemy się oszukiwać. Książki były, są i będą bardzo ważne dla człowieka. Bez nich życie byłoby nudne i bez wyrazu. Któż nie chciałby się udać w przygodę pełną tajemnic? Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nie próbował wyjaśniać motywacji bohaterów? Postaci z książek były przez nas kochane lub znienawidzone. Jeżeli nie masz pomysłu na niedrogi prezent walentynkowy dla lubej, to taka książka będzie świetnym rozwiązaniem. Książka to wspaniały pomysł na zakup. 

Top 10 najlepszych książek

Przypomnijmy 10 najlepszych i najbardziej poczytnych książek wszechczasów. Zachwycali się nimi nie tylko nasi dziadkowie i rodzice, ale i wcześniejsze pokolenia. Zaczynamy odliczanie! Przed Wami zestawienie 10 wspaniałych książek, które wpisały się w bieg historii.

czytanie ksiazki
pexels.com

Miejsce 10: Fiodor Dostojewski – Zbrodnia i Kara

Dla jednych znienawidzona lektura szkolna, dla innych wspaniałe studium psychologiczne bohatera. Jedno jest pewne – ta książka wciąga niczym czarna dziura w orbicie. Fiodor Dostojewski to mistrz tworzenia skomplikowanej psychiki bohatera. Dzięki niemu możemy bez problemu zagłębić się w jego motywację, cele i działania. Bohaterem książki jest niejaki student prawa, Rodion Romanowicz Raskolnikow, który buntuje się przeciwko porządkowi tego świata. Wkrótce robi coś, co zaczyna przechodzić ludzkie pojęcie i musi uciekać, ale… nie potrafi. Wyrzuty sumienia (skutecznie odrzucane) nawiedzają go w postaci majaków i gorączki. Jak to wszystko się skończy? Kto stanie na jego drodze?

Miejsce 9: Zabić Drozda – Harper Lee

Głównym bohaterem jest Atticus Finch, który pracuje jako adwokat. Los postawił przed nim bardzo trudne zadanie. Musi podjąć się obrony ciemnoskórego chłopca oskarżonego o gwałt i morderstwo. Sprawa jest o tyle trudna, gdyż w USA (lata 60 XX wieku) panuje wszechobecny rasizm. Zabić Drozda to powieść o walce o równouprawnienie, o kryzysach i dzieciństwie.

Miejsce 8: Mechaniczna pomarańcza – Anthony Burgess

Pozycja ta to idealny wybór dla fanów czegoś „cięższego” i… z własnym językiem. Tak, Burgess stworzył specjalny język dla tej powieści (obfituje on wulgaryzmy). To o czym jest „Mechaniczna pomarańcza”? Pewne miaseczko drży z obawy przed pewną bandą młodych chłopców. Najgorsze, że policja bierze ich stronę i pozwala na gwałty, kradzieże i nawet morderstwa. Jednym z tych chłopców jest piętnastoletni Alex. Po jednym ze swoich ekscesów trafia w straszne miejsce, w którym podlega „leczeniu”.

Miejsce 7: Przeminęło z wiatrem – Margaret Mitchell

Z tą powieścią kojarzy się tylko dwa nazwiska – Scarlett O’Hara i Rhett Buttler. Autorka książki opowiadając jej historię, pokazuje czytelnikom, jak wyglądała sytuacja w USA podczas wojny secesyjnej. Scarlett jest młodą kobietą, którą życie rozpieszcza. Jest córką bogatego plantatora, służba przybywa na najmniejsze skinienie palcem. „Problemy” zaczynają się, gdy jej ukochany Ashley pojmuje za żonę kuzynkę, Melanię. Scarlett w ramach odwetu wychodzi za Karola, brata Melanii, którego nie kocha. Małżeństwo nie trwa długo, a Scarlett zmuszona jest zakasać rękawy, by ratować Tarę. Czy trudne doświadczenia wpłyną na zmianę zachowania bohaterki? Kojarzycie cytat „Pomyślę o tym jutro”? Pochodzi on właśnie stąd.

Miejsce 6: Buszujący w Zbożu – J. D. Salinger

Holden Causfield to zbuntowany nastolatek, który w przeddzień Bożego Narodzenia ucieka z domu. Poznaje wtedy Nowy Jork w całej swojej okazałości. Buszuje po każdym najmniejszym zakamarku tego miasta. Holden ucieka przed dorosłością, nie chce być taki jak inni, czyli fałszywy i obłudny. Dorosłość to dla niego zło, któremu chce i może się przeciwstawić. Książka ta od samego początku wywołuje wiele kontrowersji. Można w niej znaleźć odniesienia do promocji alkoholu i papierosów. Nie mniej stanowi dziedzictwo literatury i do tej pory fani literatury się w nią zgłębiają.

 

biblioteczka
pexels.com

Miejsce 5: Wielki Gatsby – Francis Scott Fitzgerald

Książka przenosi czytelnika do lat 20 XX wieku, gdzie na ulicach króluje jazz, a ludzie starają się ominąć prohibicję. Idealny czas dla tych, którzy chcieli się dorobić za jak najniższy koszt. Jay Gatsby jest biedny, ale przenika do przestępczego półświatka i zdobywa wszystko: sławę, pieniądze i najpiękniejszą kobietę (która go wcześniej odrzuciła, bo nie miał pieniędzy). Jak wiele musiał poświęcić, by tego dokonać? Czy utrata szacunku do samego siebie to wystarczająca zapłata za sukces? Wielki Gatsby to nie tylko powieść o zdobywaniu szczytu, ale i o samotności.

Miejsce 4: Władca Pierścieni – J.R.R. Tolkien

To prawdziwa gratka dla fanów fantastyki. Dzięki książce będziecie mogli śledzić przygody hobbita Frodo i jego ekipy. Tolkien od postaw stworzył świat fantastyczny pełen symboliki. Stał się on jednym z najbardziej rozpoznawalnych uniwersów i zdobył rzeszę wiernych fanów. Władca pierścieni pokazuję wyczerpującą walkę dobra ze złem. Największa odpowiedzialność spoczywa na najmniejszym. To on nosi największe brzemię, czyli pierścień stworzony, by „rządzić nimi wszystkimi”.

Miejsce 3: Mistrz i Małgorzata – Michaił Bułhakow

„– To wódka? – słabym głosem zapytała Małgorzata.(…)
– Na litość boską, królowo – zachrypiał – czy ośmieliłbym się nalać damie wódki? To czysty spirytus.”

Ten cytat często krąży w internecie. To z nim kojarzona jest jedna z najsłynniejszych rosyjskich powieści – Mistrz i Małgorzata. Od samego początku dołączyła do kanonu literatury światowej. Bułhakow miesza dwa światy – współczesny mu Petersburg i Palestynę za czasów życia, i śmierci Jezusa. W książce odkryć też można wątki fantastyczne. Mistrz i Małgorzata pokazuje obraz walki dobra ze złem i nie da się od niej oderwać.

Miejsce 2: Lolita – Vladimir Nabokov

Jeżeli kochacie kontrowersje, to ta powieść jest dla Was. Książka jest nie tylko kontrowersyjna, ale i porusza problem pedofilii. Na początku poznajemy 40-letniego Humberta, który nie może przestać myśleć o swojej 12-letniej pasierbicy w TEN sposób. Określa ją mianem „nimfetki”. Ich „relacja” rozwijała się na kartach książki. Właśnie dlatego autor miał problem z opublikowaniem powieści. Była uznana za pornograficzną i nieobyczajną. W „Lolicie” można zauważyć wiele odniesień do innych dzieł literackich.

Miejsce 1: Rok 1984 – George Orwell

Wyobrażacie sobie życie w miejscu, gdzie nawet myśl może być zbrodnią, słownik jest okrojony, a każda jego edycja zawiera mniej haseł? My też nie. George Orwell zaś stworzył tę antyutopię w swojej najsłynniejszej książce „Rok 1984”. Nad całym kontynentem władzę sprawuje nieokreślony bliżej Wielki Brat. Dba o to, by mieszkańcy Londynu (w którym panował angsoc – angielski socjalizm) na każdym kroku odczuwali strach. Nawet miłość i bliskie relacje były zakazane. Nie mówiąc już o wyrażaniu jakichkolwiek emocji. Nawet najmniejsze złamania prawa skutkuje srogą karą. Nikt nawet nie próbuje myśleć o buncie… Czy tak do końca nikt?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here